Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Żarnowiec miotlastyMotylkowate - Papilionaceae
* roślina trująca
Jest to krzew wysokości 0,5-1,5 m, czasem drzewo dorastające do 4 m. Gałązki ma wzniesione, rózgowate, kanciaste, zielone. Najwyższe liście są pojedyncze, prawie siedzące, inne trójlistkowe, na ogonkach. Listki są odwrotnie jajowate, na spodzie silnie przylegająco owłosione.
Kwiaty są skupione w grona na końcach gałązek, dość duże (do 2,5 cm), wyrastają po 1 lub 2 w kątach odwrotnie jajowatych przysadek. Szypułki mają cienkie z lancetowatymi, dłuższymi od przysadek podkwiatkami. Kielich jest nagi, dwuwargowy, szybko zasychający, korona złocistożółta, żagielek okrągławy odgięty, na krótkim paznokciu, łódeczka odgięta sierpowato w dół, równie długa jak szerokie i tępe skrzydełka. Pręciki w dolnej części są zrosłe w rurkę. Słupek, o zalążni kosmato owłosionej, ma szyjkę bardzo długą, pętlicowato skręconą, znamię główkowate. Owocem jest strąk wydłużony, spłaszczony, z dzióbkiem, czerwonobrunatny, na brzegach odstająco biało owłosiony, na powierzchni nagi. Żarnowiec kwitnie przez maj i czerwiec.
Występuje w suchych borach iglastych i mieszanych, odkrytych miejscach śródleśnych, na wrzosowiskach, wzgórzach, miedzach, brzegach lasów, dróg, przeważnie na glebach piaszczystych, nie ma go na glebach wapiennych i humusowych. Rośnie na stanowiskach naturalnych nad Bałtykiem oraz w zachodniej części niżu i na pogórzu Sudetów i Karpat Zachodnich (rzadko). Poza tym jest często spotykany jako zdziczały.
Surowcem zielarskim jest ziele - Herba Spartii scoparii oraz kwiat żarnowca - Flos Spartii scoparii.
Zbiera się szczytowe, około 30-centymetrowe części pędów i same kwiaty w czasie, gdy rozwijają się pierwsze kwiaty. Surowiec nie wykazuje zapachu, smak ma gorzki.
Zawiera alkaloidy, flawonoidy, olejek eteryczny, gorycz, żywice, garbniki, kwasy organiczne.

Dziaia moczopędnie, rozwainiająco, znieczulająco, wzmacniająco na mięsień sercowy. Stosuje się w postaci naparów przy zaburzeniach czynnościowych serca, przewlekłym gośćcu, dnie, przewlekłych schorzeniach wątroby, schorzeniach nerek, egzemach, różnych krwawieniach wewnętrznych. Zewnętrznie jest używany czasami na bolesne wrzody i czyraki.