Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wrzos zwyczajnyWrzosowate - Ericaceae
Ta zimozielona krzewinka lub krzew osiąga wysokość 30-80 cm. Młode gałązki ma nagie lub słabo owłosione, gęsto ulistnione.
Liście są igiełkowate, naprzeciwległe, siedzące, zachodzące na siebie dachówkowato, drobne, błyszczące, nieco owłosione, w nasadzie z ostrymi uszkami, brzegiem krótko orzęsione. Kwiaty są lilioworóżowe zebrane w jednostronnych, luźnych wielokwiatowych gronach umieszczonych na szczytach gałązek. Kielich jest barwny, u podstawy otoczony czterolistkowym kieliszkiem. Działek jest 4, są one wolne, jajowate, przezroczyste, nieco dłuższe od płatków korony. Kwiaty trwałe, nie opadają po przekwitnieniu, lecz zsychają się i długo pozostają na roślinie. Pręcików jest 8, o wydłużonych pyinikach, z różkami na szczycie. Słupek jest górny, o szyjce wystającej z kwiatu, z główkowatym znamieniem. Owocem jest torebka z zachowaną zeschłą szyjką. Wrzos kwitnie w sierpniu i wrześniu. Owocuje od września do października.
Roślina ta występuje obficie tworząc wrzosowiska, w suchych borach sosnowych, dąbrowach, buczynach i ich obrzeżach, na torfowiskach, wysokich, zdegradowanych łąkach górskich, grzbietach skał, na suchych, ubogich glebach bielicowych, nie spotyka się go na glebach wapiennych. Jest częsta na całym niżu i w górach.
Surowcem jest kwiat - Flos Ericae i ziele wrzosu - Herba Ericae (Herba Callunae).
Zbiór kwiatów i ziela przeprowadza się w początkach kwitnienia, w końcu sierpnia, ścina się w połowie kwitnące, nie zdrewniałe pędy. Suszy się w suszarniach naturalnych, zacienionych lub w suszarniach ogrzewanych do temperatury 40°C. Surowiec jest aromatyczny, o lekkim gorzkim smaku. Zawiera glikozyd flawonowy (arbutynę), kwasy organiczne (cytrynowy), sole mineralne, alkaloid, śluz, garbniki, gorycz.

Działa moczopędnie, przeciwgośćcowo, ściągająco i antyseptycznie (zewnętrznie). Napary z kwiatów i ziela stosuje się przy przewlekłych nieżytach pęcherza, zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, kolce nerkowej, nieżycie przewodu pokarmowego, biegunkach, słabym wydzielaniu soku żołądkowego, a jako lek pomocniczy - przy reumatyzmie, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Napar z wrzosu pomaga w stanach podniecenia nerwowego i bezsenności.

Wrzos ma również duże znaczenie gospodarcze jako roślina miododajna. Miód wrzosowy jest produktem bardzo cenionym i poszukiwanym.