Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wierzba pięciopręcikowaWierzbowate - Salicaceae
Wierzba pięciopręcikowa, jak wszystkie wierzby, jest rośliną dwupienną, ma postać krzewu lub drzewa wysokości do 13 m. Jej gałązki są brązowozielone, błyszczące, nagie (młode pędy lepkie). Pączki przylegające do gałązek są słabo zaostrzone, zupełnie nagie i błyszczące, żółte.
Liście są sztywne, lancetowato- lub jajowatoeliptyczne, długości do 15 cm, z ostrym wierzchołkiem, gęsto gruczołowato piłkowane, nagie, z górnej strony żywozielone, połyskujące, z dolnej - jaśniejsze, matowe, z silnie wystającym żótławym nerwem głównym, balsamicznie pachnące (młode). Przylistki są podłużnie jajowate, na brzegu gruczołowato piłkowane.
Kwiatostany - kotki pojawiają się równocześnie z liśćmi. Kotki męskie są wałeczkowate, do 7 cm długie, gęstokwiatowe, łukowato zwieszone. Kwiatostany żeńskie są nieco krótsze, w ich dolnej części kwiaty są ułożone luźno. W kwiatach, zarówno męskich jak i żeńskich, znajdują się po 2 gruczoły miodnikowe. Przysadki kwiatowe są żółte, u nasady owłosione, odpadają przed dojrzeniem owocków. Kwiat męski ma 5- -12 pręcików (rzadko mniej) wolnych, u nasady owłosionych. Kwiat żeński ma słupek nagi, krótkoszypułkowy, z rozdwojoną krótką szyjką i rozdzielonym znamieniem. Owocem jest niewielka torebka pękająca dwiema klapkami z licznymi, drobnymi nasionami, otoczonymi srebrzystym puchem. Wierzba ta kwitnie w maju i czerwcu.
Występuje w lasach olszowych, zaroślach łozowych, torfowiskach, na wilgotnych łąkach, zalewiskach rzecznych, na terenach wilgotnych. Jest pospolita na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Działanie surowców - patrz wierzba purpurowa.