Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wierzba kruchaWierzbowate - Salicaceae
Drzewo to osiąga 1 5 (20) m wysokości (czasami ma postać krzewu), ma koronę kopulasto zaokrągloną. Gałązki są wydłużone, połyskujące, żółte lub jasnobrunatne, kruche, pączki - odstające, jajowate, ostro zakończone, zwykle nagie i połyskujące.
Liście są lancetowate, wąskie, ostro zakończone, nagie, za młodu lepkie, z wierzchu ciemnozielone, od spodu modrawozielone, brzegiem piłkowane (na gałązkach rocznych całobrzegie). Przylistki są półsercowate, brzegiem nagie, szybko odpadają.
Kotki są długie, krótkoszypułkowe, rozwijają się równocześnie z liśćmi. Przysadki są żółtozielone, gęsto owłosione, odpadające przed dojrzeniem owocków. W kwiatach męskich i żeńskich znajdują się po 2 miodniki. Kwiaty męskie mają 2 pręciki o wolnych nitkach, w kwiecie żeńskim słupek jest nagi, na szypułce 2- -3 razy dłuższej od przedniego gruczołu miodnikowego, szyjki słupka są krótkie, znamiona odstające. Owocem jest torebka. Omawiany gatunek kwitnie w kwietniu i maju.
Występuje w wilgotnych lasach wierzbowo-topolowych, na madach piaszczystych lub gliniastych, na aluwiach rzecznych okresowo zalewanych, na zalewiskach, przy drogach. Jest pospolita na obszarze całego kraju.
Działanie surowca - patrz wierzba purpurowa.