Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wierzba białaWierzbowate - Salicaceae
Wierzba biała jest krzewem lub drzewem wysokości do 30 m, o miotłowatej, szerokiej koronie i zwisających gałązkach. Kora jest szara, głęboko spękana.
Gałązki są żółtawe lub oliwkowobrązowe, za młodu jedwabiście owłosione, potem nagie, giętkie. Pąki są dość drobne, liściowe ostre, kwiatowe stępione, owłosione, przylegające do gałązek.
Liście są podłużnie lancetowate, długości do 10 cm, zaostrzone, na brzegu piłkowane. Za młodu gęsto, jedwabiście owłosione, z obu stron. Starsze liście z wierzchu są ciemnozielone, zwykle nagie, od spodu szarozielone, jedwabiście owłosione. Przylistków zwykle brak, czasami występują drobne, wąskolancetowate, ostre.
Kwiaty są zebrane w krótkoszypułkowe, wydłużone, kotkowe kwiatostany, rozwijają się równocześnie z liśćmi. Przysadki są jednobarwne, żółtozielone, u nasady srebrzysto owłosione, odpadające przed dojrzeniem owocków. Kwiaty męskie mają 2 wolne pręciki oraz dwa gruczoły miodnikowe. Kwiaty żeńskie mają jeden tylny gruczoł miodnikowy. Słupek w kwiecie jest nagi, siedzący lub na bardzo krótkiej szypułce, o szyjce krótkiej i odstających znamionach. Wierzba biała kwitnie od kwietnia do maja.
Występuje w wilgotnych lasach wierzbowo-topolowych, zaroślach nadrzecznych, na okresowo zalewanych żyznych madach oraz przy drogach. Jest bardzo pospolita na całym niżu Polski.

Działanie surowca - patrz wierzba purpurowa.