Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ukwap dwupiennyZłożone - Compositae
Jest to bylina o zmiennym owłosieniu, dwupienna, z długimi, pokładającymi się rozłogami. Łodyga jest pojedyncza, 6- -1 5 (20) cm wysokości, biało, filcowato owłosiona.
Liście na rozłogach i różyczkowe łopatkowate lub odwrotnie jajowate, z wolna zwężone w ogonek, tępe. Z wierzchu zielone, spodem gęsto, biało filcowato owłosione. Liście łodygowe są siedzące, równowąskie, zaostrzone, obustronnie biało filcowate, ku szczytowi coraz mniejsze.
Koszyczki z kwiatami są zebrane w gęstą, baldachokształtną wiechę. Okrywa koszyczków żeńskich jest 3- lub 4-, cza-sami 5-szeregowa, męskich i obupłciowych - 2-szeregowa. Wszystkie listki okryw w dolnej części są zielone i wełnisto owłosione, w górnej błonkowate, na koszyczkach obupłciowych - tępe i krótsze od białych (rzadko różowych) kwiatów, na koszyczkach żeńskich wewnętrzne ostre i często dłuższe od różowych (rzadziej białych) kwiatów. Owocem jest niełupka opatrzona puchem kielichowym. Ukwap kwitnie od maja do sierpnia.
Występuje w suchych, widnych borach sosnowych, na zrębach, w zaroślach, na wzgórzach, ubogich suchych łąkach. Często na glebie piaszczystej, lecz głównie na podłożu ubogim w węglan wapnia. Jest pospolity na niżu i w górach po piętro kosodrzewiny.
Surowcem zielarskim jest ziele ukwapu - Herba Antennariae oraz kwiat Flos Antennariae.
Ziele zbiera się w czasie kwitnienia, ścina się wierzchołki pędów z kwiatami lub tylko same koszyczki kwiatowe. Suszy się je w przewiewnych suszarniach naturalnych.
Roślina zawiera olejek eteryczny, saponiny, gorycz, żywice, garbniki.

Działa wykrztuśnie, moczopędnie i żółciopędnie. Stosuje się napary z kwiatów lub ziela przy przewlekłych schorzeniach dróg żółciowych oraz najczęściej jako łagodny lek śluzowy przy kaszlu i katarach (podobnie jak podbiał).