Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Topola czarnaWierzbowate - Salicaceae
Topola czarna osiąga wysokość 30 m, jest drzewem dwupiennym o koronie rozpostartej. Kora na pniu jest głęboko popękana, ciemnobrunatna. Pączki są duże, dość długie i podłużnie jajowate, ostre, okryte tylko dwoma łuskami. Pączki i młode pędy są nagie i lepkie.
Liście tylko za młodu są słabo owłosione, później nagie. Liście pędów rocznych są jajowatookrągławe, szerokie lub jajowatorombowe, u nasady blaszka jest ścięta lub szeroko klinowata, liście na pędach starszych są jajowatorombowe, zaostrzone.
Kwiaty nie mają okwiatu, każdy kwiat jest osadzony w pachwinie przysadki. Kwiaty są zebrane w kwiatostany kotkowe. Kotki męskie są grubo wałeczkowate, w kwiecie jest 6-30 pręcików, z czerwonymi pylnikami. Kotki żeńskie są długie, słupki mają znamiona żółte, szeroko łatkowate. Przysadki kwiatowe są nagie, purpurowe.
Owocem jest torebka z licznymi nasionami w środku, pękająca na wierzchołku 2-4 klapami. Nasiona są małe, podługowate, czarniawe, z pęczkiem licznych szczecinkowatych włosków u nasady. Topola ta kwitnie w marcu i kwietniu.
Występuje w lasach liściastych, najczęściej wierzbowo-topolowych, w zaroślach, na zalewanych okresowo madach nadrzecznych, tylko na niżu w części południowej i środkowej.
Działanie surowca - patrz topola osika.