Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Skrzyp polnySkrzypowate - Equisetaceae
Skrzypy są grupą roślin należących do paprotników, nie tworzą nasion, lecz rozmnażają się za pomocą zarodników. Ściany komórkowe skrzypów są przesycone krzemionką, dlatego skrzypy są w dotknięciu szorstkie.
Skrzyp polny jest byliną wysokości 20-40 cm, o kłączu czarnym, rozczłonkowanym, z bulwkami na węzłach. Wytwarza pędy zarodnikowe i płonne. Pędy zarodnikowe pojawiające się na wiosnę są żółtobrunatne lub czerwonawe, soczyste, nie rozgałęzione, do 6 mm grubości, walcowate, zakończone kłosem, zasychające. Ich pochwy liściowe są lejkowato rozdęte, z 6-12 (po 2, 3 razem) czerwonobrązowymi ząbkami. Po zwiędnięciu pędów zarodnikowych wyrastają pędy płonne, zielone, wysokości do 40 cm, gęsto, okółkowo, pojedynczo rozgałęzione. Pochwy są zielone, nieco rozdęte, z 6-18 czarniawymi, biało obrzeżonymi ząbkami (ząbków jest tyle, ile żeberek na pędach głównych). Gałązki boczne mają 4 lub 5 głębokich żeberek. Zarodniki tworzą się w okresie od marca do maja.
Roślina ta występuje na obrzeżach lasów, podmokłych polach, ugorach, w rowach. Jest to chwast pospolity na całym niżu, a w górach dochodzi do regla górnego.
Surowcem jest ziele skrzypu (zielone pędy płonne) - Herba Equiseti. Działanie surowca - patrz skrzyp zimowy.