Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przywrotnik pasterskiRóżowate - Rosaceae
Jest to bylina wysokości 5-40 cm. Roślina jest brudno-szaro-zielona z niebieskawym odcieniem, w lecie ciemno-czerwono-brunatna. Łodygi podnoszą się lub są wzniesione, prostopadle odstająco owłosione.
iście dolne są zebrane w różyczce, długoogonkowe, okrągławonerkowate, 7-9-klapowe, o łatkach prawie półkolistych, wcięte do 1/3 długości blaszki, zwykle z obu stron gęsto przylegająco owłosione. Klapy są oddzielone krótkimi, całobrzegimi wcięciami. Brzeg liścia jest ząbkowany, ząbki są duże, tępe, dość wąskie. Przylistki są brunatne lub zielonkawe, ogonki liściowe do 20 cm długie, odstająco owłosione. Liście łodygowe są nieduże, 5-6-dzielne, bez ogonków.
Kwiaty są zebrane w licznokwiatowe pęczki, dość gęsto owłosione. Szypułki są nagie, krótsze od kwiatów, kwiaty małe, żółtawozielone. Kubeczkowate dno kwiatowe w czasie owocowania jest krótko dzwonkowate, niezbyt gęsto owłosione. Działki są krótkie, jajowate, brzegiem i na zewnętrznej powierzchni owłosione. Listki kieliszka są krótsze od działek, owłosione. Owoc jest orzeszkowaty, pojedynczy, stożkowaty, gładki. Przywrotnik kwitnie od maja do września.
Roślina ta występuje w lasach liściastych, na ich brzegach, suchych łąkach, polanach, halach górskich. Jest rozpowszechniona w całym kraju, najpospolitsza z rodzaju przywrotnik.
Surowcem zielarskim jest ziele przywrotnika - Herba Alchemillae.
Ziele zbiera się w okresie pojawiania się pączków kwiatowych, ścina się ulistnione pędy. Suszy się w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie. W suszarniach ogrzewanych początkowo w niższej temperaturze, następnie do 40°C. Wysuszony surowiec ma zapach słaby, balsamiczny, smak cierpki, ściągający, słodkawo-śluzowaty, czasem gorzki.
Zawiera on garbniki, gorycze, saponiny, żywicę, woski, sole mineralne, kwasy organiczne i inne.

Działa moczopędnie, przeciwzapalnie, regułująco na czynności żołądka i przemianę materii.
Stosuje się napary z ziela przy chorobach przemiany materii, miażdżycy, dolegliwościach żołądka i nieżycie jelit, przy biegunkach, zaburzeniach wątroby i nerek, bólach stawowych i ogólnym wyczerpaniu. Zewnętrznie zaleca się napary do okładów na rany, do przepłukań przy stanach zapalnych spojówek oraz błon śluzowych.