Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przetacznik leśnyTrędownikowate - Scrophulariacea
Bylina ta jest zwykle zimozielona. Jej łodyga ma długość 10-30 cm, jest rozgałęziona, o odcinkach wyrosłych poprzedniego roku, leżących i zakorzeniających się. Odcinki tegoroczne podnoszą się, są u nasady gałęziste. Cała roślina jest zwykle gęsto, odstająco owłosiona.
Liście są naprzeciwległe, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, u nasady klinowato zwężone w krótki ogonek, szarawozielone, nieco sztywne, często zimuiące, obustronnie owłosione. Brzeg liścia jest karbowany lub piłkowany, o części nasadowej całobrzegiej.
Kwiaty są 4-krotne, zebrane w grona wzniesione ku górze na szczytach tegorocznych odcinków pędu głównego i gałązek, wyrastają po 1- 3 z kątów wyższych liści. Oś grona jest gęsto owłosiona. Przysadki są szeroko lancetowate, dłuższe od szypułek, owłosione, z gruczołkami. Kielich ma 4 działki równej długości, pokryte gruczolkami, 2 razy dłuższe od szypułki. Korona jest dzwonkowata, kółkowa, z bardzo krótką rurką, drobna, bladoniebieska lub niebieskaworóżowa (rzadko biała), tylko w gardzieli owłosiona. Nitki pręcików są prawie tak długie jak korona. Słupek ma długą, dość cienką szyjkę z małym, wyraźnym znamieniem.
Owocem jest torebka żółtobrunatna, prawie trójkątna, lecz o brzegach i kaniach zaokrąglonych, z szerokim płytkim wycięciem, z wieloma eliptycznymi spłaszczonymi nasionkami. Przełącznik kwitnie od czerwca do sierpnia.
Występuje w borach, zwłaszcza mieszanych, lasach liściastych, zaroślach, przy drogach leśnych, na brzegu lasu, także na łąkach, zwykle w miejscach suchych i niezbyt zacienionych. Jest rozpowszechniony na całym niżu, a w górach aż po krainę kosodrzewiny.
Surowcem jest ziele przetacznika - Herba Veronicae.
Ścina się całe rośliny w początkach kwitnienia. Suszy się je w suszarniach naturalnych w cieniu lub ogrzewanych do 35°C.
Zawierają one glikozyd, garbniki, śluz, gorycz, żywicę, wosk, sole mineralne, kwasy organiczne, ślady saponin i olejku eterycznego.

Napar z ziela działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie, żo/ądkowo. Znajduje zastosowanie w leczeniu dychawicy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli, różnych dolegliwości dróg oddechowych, zaburzeń czynności trawiennych, nieżytu jelit, zaburzeń żołądkowych, schorzeń wątroby, nerek, pęcherza, egzemy, migreny, gośćca.
Zewnętrznie używa się odwaru z ziela do płukania przy anginie, podrażnieniu błon śluzowych gardła i jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, oraz do przemywania przy oparzeniach i przewlekłych chorobach skóry.