Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Prace pielęgnacyjne w uprawie ziółDo najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogródku zielarskim trzeba zaliczyć odchwaszczanie, które terminowo a sprawnie wykonane decyduje o wysokości plonów. Zwykle nie docenia się wrażliwości roślin na warunki, w jakich odbywa się ich początkowy wzrost, i pierwsze zabiegi odchwaszczające odkłada się. Tymczasem chwasty rosną szybciej niż rośliny uprawne, zagłuszając je. Dlatego też pierwsze odchwaszczenie należy przeprowadzić wtedy, gdy tylko uda się nam uchwycić siewki chwastów w palce. Następne pielenie powinno odbywać się sukcesywnie, w miarę kiełkowania chwastów. Najbardziej przydatnym narzędziem do odchwaszczania jest motyczka.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest spulchnianie międzyrzędzi, przewietrzające głębsze warstwy gleby, przerywające parowanie i powiększające pojemność wodną gleby. W okresach suszy należy unikać głębszego spulchniania, które wysusza glebę. Zwykle spulchnia się międzyrzędzia za pomocą odpowiednich spulchnia-czy (aeratorów), a tylko w ostateczności motyką. Po każdorazowym zbiorze ziół wieloletnich należy spulchniać ziemię wokół roślin, gdyż w przeciwnym razie, wskutek braku ocienienia, gleba szybko ulegnie zaskorupieniu.

Na glebach lekkich (piaszczystych) i w rejonach ubogich w opady wskazane jest nawadnianie upraw zielarskich. Dzięki nawadnianiu rośliny lepiej wykorzystują intensywne nawożenie mineralne. Inne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie ziół obejmują większość gatunków lub tylko niektóre z nich:
- okrywanie roślin wrażliwych gatunków (koper włoski, szałwia, tymianek) słomą, obornikiem, torfem, ziemią dla zabezpieczenia przed mrozami;
- przycinanie starych pędów wiosną w celu odmłodzenia i zwiększenia przyrostów gatunków wieloletnich;
- przycinanie lub usuwanie pędów bocznych dla przyspieszenia i zwiększenia rozwoju pędów głównych (na przykład zostawiamy rośliny w celu pozyskania z nich nasion);
- uszczykiwanie wierzchołków pędów dla zwiększenia masy Wdów bocznych.