Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pokrzyk wilcza jagodaPsiankowate - Solanaceae
roślina silnie trująca
Bylina ta ma kłącze grube, walcowate, rozgałęzione, brunatnożółte, wewnątrz białe, początkowo mięsiste, później drewniejące. Łodygę ma wzniesioną, do 1,5 m wysoką, tępo kanciastą, gałęzistą, w górze delikatnie owłosioną.
Liście są jajowate lub eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie, dość duże, na ogonkach, ustawione parami, większy obok mniejszego.
Kwiaty zwisają, zwykle po jednym w kątach liści. Kielich, o pięciu działkach jajowatych, w czasie owocowania nieco się powiększa, jest szeroko rozpostarty. Korona jest dzwonkowato rurkowata, brunatnofioletowa, w dole i wewnątrz brunatnożółta, ciemno-purpuro wo-fioletowo żyłkowana, o 5 łatkach nieco odgiętych na zewnątrz. Pręciki mają grube żółtawe pylniki, słupek nitkowatą szyjkę i dwułatkowe zielonawe znamię. Owocem jest kulista spłaszczona jagoda. Po dojrzeniu jest lśniąco czarna z sokiem barwy fioletowej i żółtobrunatnymi nasionami. Pokrzyk wilcza jagoda kwitnie od czerwca do sierpnia.
Występuje w lasach, zaroślach, na polanach śródleśnych, na zrębach i brzegach lasów mieszanych niższego piętra górskiego, najczęściej na glebie wapiennej w niewielkich skupieniach. Na niżu roślina ta jest rzadka, występuje tylko w południowej części kraju. W Sudetach i Karpatach rośnie w piętrach pogórza i regla dolnego.
Surowcem zielarskim jest liść - Folium Belladonnae i korzeń pokrzyku - Radix Belladonnae.
Roślina jest objęta częściową ochroną na terenie całego kraju. Surowiec pozyskuje się wyłącznie z upraw. Nie ma on prawie zapachu. Kłącze ma smak słodkawo-gorzki, nieprzyjemny.
Zawiera alkaloidy (m. in. atropinę), pochodne kumaryny, garbniki, kwasy organiczne, związki mineralne.

Działa przeciwbólowo, rozkurczowo, przeciw potnie i przeciwwymiotnie, pobudzająco na serce, powoduje rozszerze nie źrenicy. Jest stosowany w postaci nalewki i wyciągów przy nieżytach żo lądka, kamicy żółciowej i nerkowej, kolce jelitowej oraz jako lek przeciwkaszlowy i w okulistyce.
Pokrzyk wilcza jagoda należy do roślin silnie działających i może być używa ny jedynie pod kontrolą lekarza.