Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Plan ogródkaRozplanowanie ogródka zielarskiego zależy od wielu czynników, spośród których najważniejsze to: wielkość całkowitej powierzchni ogrodu przydomowego oraz części przeznaczonej na kącik zielarski, ukształtowanie powierzchni ogrodu, posiadane nasiona i sadzonki, a także indywidualne upodobania użytkowników.

Za przykłady oryginalnych rozwiązań ogródków zielarskich mogą służyć: rabata płaska na planie koła lub wzniesiona, labirynt ziołowy, szachownica ziołowa, rabata płaska na planie prostokąta, rabata płaska albo wzniesiona na planie elipsy, skalny ogródek zielarski, chodnik ziołowy, schody ziołowe, ruchomy ogródek zielarski (zioła rosną w pojemnikach różnej wielkości i kształtów).

W pierwszym roku prowadzenia ogródka zielarskiego proponuje się uprawę tych gatunków, których nasiona lub sadzonki uda się zdobyć - po kilka, kilkanaście roślin każdego gatunku. W następnych latach pod uprawę każdego gatunku ziół można już przeznaczyć 1-3 m2 powierzchni. W tabeli l podano zapotrzebowanie przeciętnej rodziny (4-osobowej) na zioła i ich nasiona do uprawy w ogrodzie, co powinno ułatwić rozplanowanie ogródka.

Rozmieszczenie poszczególnych gatunków roślin w kąciku zielarskim jest uwarunkowane cechami morfologicznymi roślin, takimi jak na przykład: wysokość i rozłożystość. Na rabacie okrągłej lub owalnej (płaskiej lub wzniesionej) rośliny wysokie należy sadzić w części centralnej, a pozostałe, w miarę zmniejszania się ich wysokości - w kierunku do brzegu rabaty. W przypadku gdy rabata jest z jednej strony ograniczona (na przykład żywopłotem, płotem lub ścianą budynku), wysokość sadzonych roślin powinna zwiększać się od brzegu w głąb rabaty. Poszczególne grządki należy tak rozplanować, aby dostęp do każdej z nich był łatwy. Ścianki pomiędzy grządkami można obsiać trawą albo wykonać z innych materiałów, takich jak: żwir, kamienie, cegły zakopane w ziemi, deski, stare podkłady kolejowe, płyty chodnikowe. Na rysunkach podano kilka przykładów rozplanowania ogródków zielarskich.

Zapotrzebowanie przeciętnej rodziny (4-osobowej) na zioła i ich nasiona do uprawy w ogrodzie

Gatunek rośliny Liczba roślin lub nasion
Arcydzięgiel litwor
Bazylia pospolita
Biedrzeniec anyż
Bylica estragon
Czarnuszka siewna
Cząber ogrodowy
Czosnek pospolity
Gorczyca biała
Hyzop lekarski
Kminek zwyczajny
Kolendra siewna
Koper włoski
Lawenda prawdziwa
Lebiodka pospolita
Lubczyk ogrodowy
Majeranek ogrodowy
Melisa lekarska
Mięta pieprzowa
Nagietek lekarski
Ogórecznik lekarski
Papryka ostra
Pietruszka zwyczajna
Rozmaryn lekarski
Rumianek pospolity
Rzeżucha ogrodowa
Rzodkiew zwyczajna
Szałwia lekarska
Szczypiorek ogrodowy
Trybula ogrodowa
Tymianek właściwy
1-2 rośliny
10 g (10-20 roślin)
3-5 roślin
2 rośliny
10 g
10 g
15-30 ząbków
20-50 g
1-2 rośliny
10 g
10 g
1-2 rośliny
2-3 rośliny
2 rośliny
1-2 rośliny
10 g
3 rośliny
20 sztuk rozłogów
10 g
10 g
5 roślin
10 g
1-2 rośliny
5g
10-100 g
10-20 roślin
2 rośliny
5 roślin
5g
2-3 rośliny