Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pierwiosnka lekarskaPierwiosnkowate - Primulaceae
Jest to bylina wysokości 15-40 cm, o kłączu krótkim, z licznymi korzeniami.
Wszystkie liście są zebrane w różyczce, blaszki liściowe o zmiennym kształcie i wielkości, długości 5-20 cm, pomarszczone, jajowate lub jajowato podługowate, brzegiem faliste karbowano-ząbkowane, ściągnięte w długi, oskrzydlony ogonek, spodem kutnerowate, niekiedy na wierzchu omszone.
Głąbik jest nieraz do 40 cm wysoki, gęsto, krótko owłosiony, z wielokwiatowym baldaszkiem na szczycie. Przysadki są drobne, znacznie krótsze od szypułek, owłosione, prawie lancetowate. Kielich jest zrosły, rozdęty, o 5 szerokich jajowatych ząbkach, kutnerowato owłosiony, w czasie kwitnienia luźno otaczający rurkę korony. Korona jest złocistożółta, z pomarańczowymi plamami w gardzieli, o rurce wąskiej. Łatki są odwrotnie jajowate, na szczycie wycięte, ukośnie rozchylone i wklęsłe na brzegu. Pręcików jest 5, słupek jeden, jednokomorowy. Owocem jest torebka jajowato walcowata, krótsza od kielicha, otwierająca się 5 lub 10 ząbkami. Nasiona są drobne, ciemnobrunatne, z brodaweczkami. Pierwiosnka lekarska kwitnie w kwietniu i maju (nawet wcześniej).
Występuje w zaroślach, widnych lasach liściastych, na brzegu lasu, łąkach, ciepłych i słonecznych zboczach. Poza górami, na całym obszarze kraju jest dość częsta, w górach rzadka, i to tylko w niższych położeniach (poniżej 500 m npm).
Surowcem zielarskim jest korzeń pierwiosnki lekarskiej - Radix Primulae, niekiedy liście i kwiaty. Działanie surowców - patrz pierwiosnka wyniosła.