Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pięciornik kurze zieleRóżowate - Rosaceae
Jest to bylina o kłączu bardzo silnie zgrubiałym, bulwiastym, często zdrewniałym, wewnątrz czerwonawym.
Pędy są wzniesione lub nieco pokładające się, długości 15-30 cm, w górze gałęziste i wielolistne., Pędy, podobnie jak ogonki liściowe i szypułki kwiatowe, są owłosione. Liście odziomkowe, 3-5 listkowe, mają długie i cienkie ogonki, szybko giną. Liście łodygowe są siedzące, najwyższe niekiedy pojedyncze. Listki są klinowatojajowate, na szczycie skąpo ząbkowane, liście łodygowe większe i dłuższe niż odziomkowe. Wszystkie liście są z obu stron zielone, nagie lub okryte przylegającymi włoskami. Przylistki liści łodygowych są znacznie większe od przylistków liści odziomkowych i zwykle 3- 5-krotnie palczasto wcinane.
Kwiaty są 4-krotne, na długich i cienkich szypułkach, zebrane w luźne rozpierzchłe kwiatostany. Pod kielichem znajduje się kieliszek o działkach znacznie węższych od jajowatolancetowatych działek kielicha. Płatki korony są nieco dłuższe od kielicha, żółte, u podstawy pomarańczowe, odwrotnie sercowate. Owocem jest jajowata niełupka. Pięciornik kwitnie od maja do września.
Występuje na pastwiskach, torfowiskach, w zaroślach, widnych lasach liściastych i borach mieszanych, szczególnie na glebie ubogiej, wilgotnej. Jest pospolity na całym niżu i w górach, sięga ponad granicę lasu.
Surowcem zielarskim jest kłącze pięciornika - Rhizoma Tormentillae.
Kłącze wykopuje się jesienią lub wcześnie na wiosnę, bez korzeni. Czyści się je szczotką i suszy w suszarniach ogrzewanych w temperaturze 50°C. Wysuszone kłącza są bardzo twarde i ciężkie (toną w wodzie), barwy ciemnoczerwonej lub ciemnobrunatnej, o przełomie ciemnoczerwonawo-brunatnym, bez zapachu, o smaku przyjemnym, cierpkim, silnie ściągającym.
Zawiera garbniki, glikozydy, żywice, kwasy organiczne, sole mineralne.

Działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciwbiegunkowo, zapiera jąco.
Napary z kłącza stosuje się przy nieżytach przewodu pokarmowego, przewlekłych biegunkach, krwawieniach żołądkowych i jelitowych, krwawych wymiotach, guzach krwawniczych. Zewnętrznie do płukania w stanach zapalnych i ropnych jamy ustnej i gardła oraz w formie okładów na owrzodzenia, oparzenia, obrażenia skóry i tkanki podskórnej oraz czyraki.