Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Perz właściwyPerz właściwy (Agropyron repens), bylina z rodziny traw, występująca pospolicie na całej półkuli północnej. Z natury rósł na brzegach lasów, zarośli i wód. Od dawna jest również, uciążliwym chwastem pól uprawnych i ogrodów, niezwykle trudnym do usunięcia ze względu na długie, podziemne rozłogi, dzięki którym łatwo opanowuje teren. Wykształca puste źdźbło wysokości do jednego metra, z kolankami, długimi, wąskimi liśćmi i kłosem długości około 10 centymetrów. Owocami są wąskie ziarna o długości około 6 milimetrów z podłużną bruzdą. Podziemne rozłogi barwy białokremowej mogą osiągać długość nawet 15 metrów. Niszczone i usuwane przez maszyny rolnicze, potrafią odrastać z maleńkich odcinków pozostawionych w glebie. Perz znakomicie nadaje się do utrwalania skarp i nasypów oraz może być paszą dla bydła. Surowcem leczniczym są kłącza perzu pozyskiwane w czasie wiosennego lub jesiennego bronowania pól. Kłącza perzu zawierają polisacharydy, głównie trytycynę (około 7%), około 5% inuliny, około 4% fruktozy, inozytol, kwas askorbinowy, glikolowy, glicerynowy, karoten, witaminy B, śluzy, saponiny, gumy, śladowe ilości olejku eterycznego, sole mineralne żelaza i potasu oraz rozpuszczalną w wodzie krzemionkę.Działanie lecznicze perzu

W starożytności i w średniowieczu perz był znaną rośliną leczniczą stosowaną przy stanach zapalnych układu oddechowego, dla "oczyszczenia krwi", kamicy nerkowej i obstrukcji. Ususzone i zmielone kłącza perzu dodawano do chleba lub mlecznych zup, z dodatkiem kaszy. Z kłączy perzu wytwarzano również piwo i gorzałkę. Zawarte w perzu substancje (azotan potasu, mannitol, kwas glikolowy i glicerolowy) zwiększają wydalanie moczu a w nim, szkodliwych substancji przemiany materii, głównie mocznika i chlorków. Inozytol zapobiega odkładaniu się w wątrobie cholesterolu, zmniejsza poziom tłuszczów w krwi i przeciwdziała stłuszczeniu wątroby. Rozpuszczalna krzemionka łagodzi stany zapalne błon śluzowych, przyśpiesza ich regenerację, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, poprawia zdrowotność tkanki łącznej i skóry. Odwary z kłączy perzu stosowane są w leczeniu nieżytu przewodu pokarmowego, lekkich schorzeniach nerek i kamicy, przy zatruciach i zaparciach, do nasiadówek przy hemoroidach, niewydolności wątroby, złej przemianie materii i schorzeniach skórnych.

Perz znajduje się w kilku mieszankach ziołowych stosowanych w leczeniu innych schorzeń.

perz wlasciwy