Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

OLEJKI ETERYCZNEOLEJKI ETERYCZNE, substancje zapachowe pochodzenia roślinnego, będące mieszaninami różnych związków chem., gł. węglowodorów, alkoholi, aldehydów, ketonów, estrów, fenoli, laktonów; są to najczęściej łatwo lotne ciecze o konsystencji oleju, zazwyczaj przezroczyste, bezb. lub o lekkim zabarwieniu żółtym bądź zielonym; mieszają się z większością rozpuszczalników org., na ogół nie mieszają się z wodą.

Występują w roślinach olejkodajnych rosnących dziko i uprawianych, skąd otrzymuje się je przez destylację z parą wodną (większość olejków eterycznych) lub przez wytłaczanie (gł. ze skórek owoców cytrusowych); czasem stosuje się dodatkowo rektyfikację (aby wyeliminować składniki zbędne, a zwiększyć zawartość bardziej cennych).

Wszystkie olejki eteryczne są stosowane w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym jako składniki kompozycji zapachowych; niektóre olejki, np. anyżowy, cynamonowy, kminkowy, miętowy, różany, tymiankowy, stosuje się w przemyśle spoż. do aromatyzowania m.in. wyrobów cukierniczych i napojów; olejki, m.in. eukaliptusowy, miętowy, tatarakowy stosuje się w przemyśle farm. (najczęściej do aromatyzowania leków); olejki, m.in. cytronelowy, lawendowy, miętowy, sandałowy, tatarakowy są używane do perfumowania mydeł, wyrobów techn., odświeżania powietrza.