Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nawłoć pospolitaZłożone - Compositae
Bylina ta, wysokości 10-100 cm, ma kłącze krótkie, pełzające, z licznymi korzeniami. Wyrastają z niego w pierwszym roku tylko różyczki liści. Łodyga jest zwykle pojedyncza, pojawia się w drugim roku, jest dołem naga, górą z rzadka, w obrębie kwiatostanu gęściej kędzierzawo owłosiona.
Liście są różyczkowate, o blaszce jajowatej lub eliptycznej, do 15 cm długiej, tępej, zbiegającej klinowato w oskrzydlony ogonek długości do 10 cm. Brzegi blaszki są grubo piłkowane lub karbowane, orzęsione, z wierzchu i od spodu na nerwach owłosione. Dolne liście łodygowe, podobne do różyczkowych, zmniejszają się ku górze, górne są siedzące, lancetowate, ostre. Przysadki są lancetowate, całobrzegie.
Kwiatostany koszyczkowe, zebrane w walcowate lub piramidalne wiechy, zajmują do 1/3 długości łodygi. Koszyczki są osadzone na szypułkach odstająco owłosionych, zwykle z kilku drobnymi listkami przechodzącymi w lancetowate listki okrywy. Okrywa jest złożona z kilku szeregów zachodzących na siebie listków niejednakowych, równowąskolancetowatych, błoniasto obrzeżonych. Kwiaty brzeżne koszyczka są żółte, języczkowate na szczycie ząbkowane, znacznie dłuższe od okrywy koszyczka. Wewnętrzne kwiaty są rurkowate, o rurce rozszerzającej się lejkowato, z wystającą rurką pylników i szyjką słupka z rozdwojonym znamieniem. Kwitnie od lipca do września. Owocem jest niełupka, luźno owłosiona, nieco spłaszczona, opatrzona żeberkami z puchem kielichowym.
Występuje w suchych lasach i borach mieszanych i sosnowych, zaroślach, na zrębach, wrzosowiskach, zboczach, na glebach ubogich, bielicowych. Jest dość pospolita na niżu i w górach.
Surowcem jest ziele nawłoci pospolitej - Herba So/idaginis.
Ziele zbiera się w początkach kwitnienia, ścina się kwitnące wierzchołki rośliny bez grubszych łodyg i suszy szybko w przewiewnym miejscu, w temperaturze do 40°C. Surowiec jest bez zapachu o smaku cierpkim, ostrym, gorzkawym.
Jest to roślina miododajna.
Ziele zawiera olejek eteryczny, flawonoidy (rutyna), kwasy organiczne (octowy, salicylowy), śluz, żywicę, garbniki, saponiny.

Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwgośćcowo i moczopędnie. Stosuje się w postaci napęru przy schorzeniach nerek, dróg moczowych, kolce nerkowej, przy nieżytach przewodu pokarmowego i dolegliwościach stawowych. U dzieci przy nieżytach jelitowych i biegunkach Zewnętrznie - na rany, wrzody, wykwity skórne, schorzenia jamy ustnej i gardła.