Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Narecznica samczaPaprotkowate - Polypodiaceae
* roślina trująca
Paproć ta jest byliną wysokości 30-120 cm, o grubym, gęsto ulistnionym kłączu.
Liście podługowate zwężają się nieco ku dołowi i szczytowi, są ciemnozielone, nagie, od spodu jaśniejsze, z rozrzuconymi łuskami w kształcie włosków. Krótki ogonek i oś liścia są okryte dużymi, brunatnymi łuskami. Blaszki liściowe, pierzastodzielne, o prawie siedzących odcinkach, na zimę usychają. Odcinki drugiego rzędu są podługowate, na brzegu karbowanopiłkowane.
Kupki zarodniowe znajdują się tylko na spodniej stronie liści na widlasto rozgałęziających się nerwach bocznych, są okryte trwałymi, dużymi, nerkowatymi zawijkami. Zarodniki dojrzewają w okre sie od czerwca do sierpnia.
Omawiana roślina występuje w cieni stych lasach liściastych, grabowo-dębowych i bukowych, borach mieszanych i iglastych, na zboczach zacienionych, na siedliskach wilgotnych i umiarkowaniu wilgotnych. Jest pospolita na całym niżu i w górach.
Surowcem jest kłącze - Rhizoma Filicis.
Kłącza wykopuje się późnym latem, jesienią lub wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Po oczyszczeniu suszy się je, najlepiej bez płukania, w całości, w suszarniach, w temperaturze do 30°C. Po wysuszeniu surowiec oczyszcza się szczotką ryżową.
Dobrze wysuszone kłącze łamie się z trzaskiem. Przełom ma jasnoseledynowy, zapach słaby, smak początkowo słodkawy, później cierpkawy, drapiący.
Surowiec zawiera pochodne glikozydów fenolowych, garbniki, żywice, woski, olejek eteryczny.

Znajduje zastosowanie jako przeciwko tasiemcom jelitowym.