Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Naparstnica purpurowaTrędownikowate - Scrophulariaceuc
roślina trująca
Naparstnica purpurowa jest rośliną wieloletnią o korzeniu wiązkowym. W pierw szym roku wytwarza rozetę liściową, w następnym kwitnie i owocuje. Łodygi,' ma prosto wzniesioną, 30-150 cm wy soką, pokrytą szarym, przylegającym kul nerem.
Liście pojedyncze, jajowate, elipty czne lub lancetowate są ułożone skręto legie. Najniższe długoogonkowe i zbie gające wzdłuż łodygi, wyższe o ogonkach coraz krótszych, najwyższe siedzące. Wszystkie liście są z wierzchu słabo, od spodu i na ogonkach silnie szaro kutnerowato owłosione, na brzegu nierówno karbowane. Kwiaty są zwisłe, w kątach lancetowatych, siedzących i owłosionych przysadek, zebrane w szczyto we grono. Kielich jest pięciodzielny, pokryty włoskami zwykłymi i gruczołkowaty mi. Korona kwiatu jest jasnopurpurowa, rzadko biała, do 5 cm długa, dzwonko wata, dwuwargowa, szeroko otwarta, zewnątrz naga, wewnątrz owłosiona, z ciemnymi, biało obwiedzionymi plamkami, warga górna jest krótka, słabo wycięta, dolna z trzema tępymi łatkami. W kwiecie są 4 pręciki dwusilne i słupek o długiej szyjce. Owocem jest jajowata torebka z licznymi, małymi nasionami, pękająca wzdłuż przegród, otoczona szeroko otwartym, krótszym od niej kielichem. Naparstnica purpurowa kwitnie w czerwcu i lipcu.
Rośnie w widnych borach świerkowych w górach, na zrębach, liniach leśnych, zaroślach i przydrożach, na glebie wilgotnej, próchnicznej, bezwapiennej. Występuje w Karpatach koło Bielska i Żywca. W Polsce ma swój północno-wschodni zasięg.
Surowcem zielarskim jest liść naparstnicy purpurowej - Folium Digitalis purpureae.
Surowiec pozyskuje się wyłącznie z upraw. Liście zbiera się jesienią pierwszego lub drugiego roku w okresie kwitnienia rośliny, w suche dni, w godzinach popołudniowych, liście bowiem zawierają wtedy najwięcej substancji czynnych. Suszy się je w temperaturze 40 do 100°C w ciągu godziny. Surowiec jest prawie bez zapachu, o smaku bardzo gorzkim, nieco ostrym, nieprzyjemnym.
Zawiera glikozydy kardenolidowe, saponiny, flawonoidy, garbniki, śluz, kwasy organiczne (bursztynowy, octowy, mrówkowy), sole mineralne.

Działa nasercowo, moczopędnie. Jest to jeden z najważniejszych łęków nasercowych. Stosuje się go w postaci naparów, nalewek lub proszku do leczenia przewlekłych schorzeń serca, ale nie w nagłych wypadkach, gdyż działa dopiero po kilku godzinach.
Jest to lek silnie działający i kumulujący się w organizmie, można go używać tylko pod kontrolą lekarza.