Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Mydlnica lekarskaGoździkowate - Caryophyllaceae
Bylina ta ma walcowate, czołgające się, rozgałęzione kłącze. Łodygę ma wzniesioną, o wysokości 30-80 cm, słabo owłosioną. Liście są jajowatolancetowate, zaostrzone, na brzegu szorstkie, trój nerwowe, długości do 15 cm.
Kwiaty mają silny migdałowy zapach, są skupione w dwuramienne wierzchotki zebrane w krótkie grono. Kielich jest cylindryczny, około dwucentymetrowy, owłosiony, o ząbkach trójkątnych, zaostrzonych. Płatki korony są prawie 2 razy dłuższe od działek kielicha, białe lub różowe, o blaszkach jajowatych, nieco załamanych, dołem wyciągniętych w paznokieć, opatrzonych przykoronkiem w postaci języczków. Słupek ma 2 do 4 znamiona. Owocem jest jajowato wydłużona torebka, osadzona na krótkim, grubym trzonku, pękająca 4 ząbkami - jednokomorowa lub ze śladami przegród. Mydlnica lekarska kwitnie od czerwca do września.
Występuje w wilgotnych lasach liściastych, zaroślach, nad brzegami rzek rowami, na zboczach, na żyznych wilgotnych glebach. Jest pospolita w całej Polsce niżowej.
Surowcem zielarskim jest korzeń - Radix Saponariae.
Surowiec pozyskuje się częściowo ze stanowisk naturalnych, częściowo ze specjalnie założonych upraw.
Korzenie młode, jednoroczne, rzadziej starsze i rozłogi zbiera się jesienią. Suszy się je szybko w suszarniach ogrzewanych sztucznie, w temperaturze 40-50°C. Powolne suszenie wpływa na zmniejszanie się zawartości saponin. Czasami zbiera się również ziele. Jest to jednak surowiec uboższy w saponiny niż korzenie. Korzeń po wysuszeniu ma przełom żółtawy, gładki, smak początkowo słodkawy, później ostry i gorzkawy.
Zawiera saponiny, glikozyd flawonowy, pektyny, cukry.

Dziaia wykrztuśnie, moczopędnie, w większych dawkach wymiotnie i przeczyszczająco. Stosuje się odwary z korzeni przy schorzeniach dróg oddechowych, dychawicy oskrzelowej, również przy schorzeniach wątroby i śledziony, dróg żółciowych, w zaburzeniach przemiany materii i zatruciach. Odwarów z korzeni używa się do kąpieli przy gośćcu, skazie moczanowej, chorobach kobiecych oraz otyłości. Zewnętrznie stosuje się także przy schorzeniach dermatologicznych takich jak liszaje.
Odwar z korzeni mydlnicy zapobiega wypadaniu włosów.