Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

MNISZEK POSPOLITYRodzina: złożono (Compositae)
Inne nazwy. dmuchawiec,mlecz.

Opis rośliny;
Roślina wielolotnia Wczesną wiosną wytwarza rozetę liści odziomkowych, długich, bezogonkowych, na brzegach rozmaicie wycinanych Kwiaty żółte, zebrane w duży koszyczek na obłej łodydze, wewnątrz pustej. Kwitnie długo - od kwietnia do września. Po przekwitnięciu tworzą się na łodyżce puchowe kule (dmuchawce). Cała roślina ma mlecznobiały sok, widoczny po zerwaniu kwiatów lub liści. Mniszek występuje powszechnie na łąkach, przy drogach i jako chwast na polach, w ogrodach i na trawnikach.

Co zbieramy: kwiaty mniszka, korzenie mniszka (czasem też jest zbierane ziele mniszka bez korzeni, ziele mniszka z korzeniami lub liście mniszka).

Jak zbieramy:
Koszyczki kwiatowe (bez szypułek) zbieramy w momencie, gdy zaczynają się rozwijać. Zebrane w pełnym rozkwicie w czasie suszenia przekwitają i wykształcają nasiona. Kwiaty natychmiast po zebraniu powinny być dostarczone do punktu skupu lub przeniesione do suszenia. Korzenie mniszka pozyskujemy z roślin starszych, gdyż korzenie roślin młodych są zbyt cienkie. Wykopujemy je jesienią łopatą w taki sposób, by wydobyć je w całości. Wykopane korzenie myje się dokładnie. Mniszek pospolity a następnie odcina części nadziemne i usuwa drobne korzonki.
Jak suszymy:
W bardzo ciepłe dni można oba surowce suszyć w miejscu bardzo przewiewnym. Dobrze zebrane i wysuszone kwiaty zachowują swą naturalną barwę. Surowiec nie powinien zawierać koszyczków rozsypujących się i przekwitłych oraz szypułek.

mniszek lekarski,mniszek pospolity