Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Marzanka wonnaMarzanowate - Hubiaceae
Marzanka wonna jest rośliną wieloletnią, o wysokości 10-60 cm. Jej długie, cienkie kłącza płożą się we wszystkich kierunkach. Z kłączy wyrastają pojedyncze łodygi, 4-kanciaste, lśniące, nagie, bardzo kruche i tylko w węzłach z pierścieniem krótkich włosków.
Liście wyrastają po 6-10 w okółkach, są cienkie, ciemnozielone, dolne podłużnie odwrotnie jajowate, górne wąskoeliptyczne lub podługowate, na szczycie ostro zakończone, na brzegu z licznymi i spodem na nerwie głównym z rzadko rozmieszczonymi, w górę zwróconymi, maleńkimi zadziorkami. Kwiaty są 4-krotne, zebrane w luźne szczytowe podbaldachy. Kielich mają niewyraźny, korona biała, lejkowata, o płatkach tępo zakończonych. Podsadki są bardzo małe, wąskolancetowate. Owoce - rozłupki, rozpadają się na dwie kulistawe niełupki, gęsto pokryte haczykowatymi szczecinkami. Marzanka wonna kwitnie od kwietnia do czerwca.
Występuje w cienistych lasach liściastych, szczególnie licznie w dębowo-grabowych i bukowych, najczęściej na podłożu zasobnym, na glebach gliniastych lub gliniasto-piaszczystych z odrobiną węglanu wapnia, stabo wilgotnych lub świeżych. Spotyka się ją nierzadko na całym nizu, w górach - po regiei dolny.
Surowcem zielarskim jest ziele marzanki wonnej - Herba Asperulae odoratae.
Marzankę wonną ze stanowisk naturalnych można zbierać jedynie za zezwoleniem odpowiednich władz.
Surowiec wysuszony (przy więdnięciu także) ma silny i miły charakterystyczny zapach kumaryny, która zostaje uwolniona ze związków glikozydowych.
Zawiera glikozyd krystaliczny kumarynę, gorycz, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne.

Działanie surowca jest uspokajające, rozkurczowe, pobudzające przemianę materii, żóiciopędne, moczopędne, narkotyczne i antyseptyczne. Ziele stosuje się przy dolegliwościach wątroby, skłonnościach do powstawania kamicy nerkowej i żółciowej, przy nieżytach jelit, bezsenności, nerwobólach i stanach podniecenia nerwowego.