Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Mącznica lekarskaWrzosowate - Ericaceae
Jest to płożąca się po ziemi krzewinka, o gałązkach długości 30-100 cm, tworząca darnie. Starsze pędy ma grube, o łuszczącej się korze, młode pędy cienkie, delikatne, króciutko owłosione.
Liście są skórzaste, zimozielone, odwrotnie jajowate, do 3 cm długie, ogonkowe. Z wierzchu są ciemno- od spodu jasnozielone, na szczycie zaokrąglone, w nasadzie klinowate, nagie. Brzeg mają płaski lub czasami nieznacznie podwinięty, delikatnie owłosiony. Na spodniej stronie są jasnozielone, pokryte dobrze widoczną, delikatną siateczką nerwów, nie mają gruczołków w postaci kropek, czym różnią się od liści borówki brusznicy.
Kwiaty na krótkich szypułkach, w zwisłych gronach po 4 lub 5, są umieszczone na końcach pędów. Działki kielicha są jajowate, biało obrzeżone. Korona jest biała lub różowa, beczułkowata, pięcioząbkowa, wewnątrz owłosiona. Pręciki mają drobne pylniki z długimi różkami. Owocem jest kulista, czerwona, mączysta jagoda. Mącznica lekarska kwitnie w maju i czerwcu. Owocuje od lipca do września.
Występuje w widnych borach sosnowych, szczególnie przy liniach, drogach i na obrzeżach, na glebach skrajnie ubogich, piaszczystych, często zbielicowanych, o różnym stopniu wilgotności. W północnej części niżu jest dość częsta, w południowej występuje rzadko, w Karpatach bardzo rzadko.
Surowcem zielarskim jest liść mącznicy - Folium Uvae-ursi.
Roślina podlega ochronie częściowej na całym obszarze państwa.
Mącznica lekarska w wielu miejscach została całkowicie wyniszczona. Ze stanowisk naturalnych można ją zbierać jedynie za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora przyrody.
Liście zbiera się jesienią: delikatnie obrywa się tylko same blaszki i suszy się je na powietrzu. Wysuszone liście mają barwę zbliżoną do naturalnej, są pozbawione zapachu, a smak mają gorzki, ściągający.
Surowiec zawiera glikozydy fenolowe (arbutyna), flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, żywice i śluzy.

Działa dezynfekująco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, ściągająco oraz moczopędnie. Znajduje zastosowanie przy stanach zapalnych dróg moczowych, przy biegunkach i krwawieniach w przewodzie pokarmowym w postaci naparów i odwarów.

Podobne substancje chemiczne oraz właściwości lecznicze ma również borówka brusznica, która może być z powodzeniem surowcem zastępczym.