Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Lipa szerokolistnaLipowate - Tiliaceae
Jest to drzewo osiągające 40 m wysokości, o okrągłej koronie. Pień ma korę ciemną, spękaną. Młode gałązki są owłosione, czerwonawobrunatne lub zielonawe, pączki dość duże, jajowate, nieco zaostrzone, okryte 2 lub 3 łuskami, o dolnej łusce dochodzącej najwyżej do połowy długości pączka.
Liście tej lipy są większe niż lipy drobnolistnej, u nasady nieco niesymetryczne, sercowate lub skośnie ucięte, szerokie, dość ostro piłkowane, na szczycie wyciągnięte w wierzchołek, ogonkowe. Są one miękkie, z wierzchu nagie lub niezbyt gęsto owłosione, dolna strona jest owłosiona na całej powierzchni, zwłaszcza na nerwach, z kępkami białych włosów w kątach nerwów.
Kwiaty tworzą 2-5-kwiatowy zwisający kwiatostan z podługowatą podsadką zwężającą się ku obu końcom, owłosioną na nerwie od spodu. Działki kielicha są lancetowate, na brzegu i wewnątrz owłosione, płatki korony - bladożółte, wąsko odwrotnie jajowate. Pręcików jest wiele, są dłuższe od płatków. Słupek ma zalążnię owłosioną i nagą szyjkę, znamię jest opatrzone 5 karbami. Owocem jest kulistawy lub gruszkowaty orzeszek z 4 lub 5 wystającymi żebrami, gęsto filcowato owłosiony, grubościenny. Lipa ta kwitnie w czerwcu i na początku lipca.
Występuje w ciepłych lasach liściastych i niezbyt gęstych zaroślach, na zasobnych glebach mineralnych. Rośnie w południowej części niżu oraz na Podkarpaciu.
Oba gatunki dostarczają równie dobrego surowca zielarskiego, którym jest kwiatostan lipy (kwiat lipy) - Inflorescentia Tiliae (F/os THiae).
Zbiera się całe kwiatostany wraz z podsadką, gdy większość kwiatów jest już rozwinięta, a reszta zaczyna się rozchylać. Nie zbiera się kwiatów przekwitających z zawiązanymi już owocami.
Suszy się je rozłożone cienką warstwą, w przewiewnym miejscu, w cieniu lub w suszarniach ogrzewanych w temperaturze niższej niż 40°C.
Kwiatostany zawierają duże ilości związków śluzowatych, garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, pektyny.
Wykazują działanie napotne, powlekające, przeciwskurczowe i moczopędne. Stosuje się je w postaci naparów przy chorobach gorączkowych, nieżytach dróg oddechowych, grypie, zapaleniu oskrzeli, dychawicy oskrzelowej, w stanach pobudzenia nerwowego, migrenie, wymiotach na tle nerwowym, zawrotach głowy, niektórych schorzeniach nerek i pęcherza, kolkach, biegunkach, miażdżycy, cukrzycy, chorobach reumatycznych. Zewnętrznie używa się do płukania jamy ustnej i gardła przyrządzając z nich odwary. Również do kąpieli przy nerwobólach.
Mycie włosów w odwarze kwiatu lipowego zapobiega ich wypadaniu.