Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Lipa drobnolistnaLipowate - Tiliaceae
Jest to drzewo wysokości do 25 (30) m, o koronie gęstej, jajowatej, wysoko osadzonej. Kora na pniu i grubych gałęziach jest ciemna, silnie popękana. Młode gałązki są nagie, cienkie, czerwonawobrunatne lub oliwkowobrunatne, pączki jajowate, tępe, brązowe, błyszczące, okryte 2 lub 3 łuskami. Dolna łuska sięga zwykle powyżej połowy pączka.
Liście mają 2-10 cm długości, są okrągławe, u nasady niesymetrycznie sercowate lub skośnie ucięte, na szczycie wyciągnięte w dość długi wierzchołek, na brzegu ostro piłkowane. Z wierzchu są one ciemnozielone, od spodu sinozielone, z kępkami rdzawych włosków w kątach nerwów.
Kwiaty są zebrane w kwiatostany wierzchotkowate, 5-11 -kwiatowe, wzniesione do góry, podparte skórzastą, bladozieloną, silnie unerwioną, języczkowatą podsadką, zrośniętą z szypułką kwiatostanu. Kwiat jest 5-krotny, działki kielicha wolne, lekko zaostrzone, na brzegu i wewnątrz owłosione. Płatki są żółtawobiałe, wolne, wąskolancetowate, do 8 mm długie, tępo zakończone. Pręcików jest wiele, zrośniętych u podstawy w 5 wiązek. Słupek jest 5-krotny, o zalążni wełniasto owłosionej, szyjce prostej i nagiej, krótszej od pręcików, znamię o 5 karbach. Owocem jest skórzasty cienkościenny orzeszek, odwrotnie jajowaty, z tępym końcem na szczycie, gładki lub z 5 bardzo słabo zaznaczonymi kantami, gęsto kutnerowaty. Lipa drobnolistna kwitnie w lipcu. Jest jedną z najwartościowszych roślin miododajnych.
Występuje w nizinnych lasach liściastych, dębowograbowych, w borze mieszanym, na świeżych, żyznych glebach piaszczystogliniastych. Jest pospolita na całym niżu naszego kraju i w niższych położeniach górskich.