Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kopytnik pospolityKokornakowate - Aristolochiaceae
* roślina trująca

Jest to bylina wysokości do 10 cm, o cienkich, pełzających i rozgałęziających się kłączach. Z kłącza co roku wyrastają 3 lub 4 łuskowate listeczki, a powyżej nich dwa (rzadko trzy) liście brudnozielonej barwy. Liście mają kształt nerkowaty, są skórzaste, lśniące, całobrzegie, zimozielone, osadzone na długich ogonkach. Ogonek jest miękko owłosiony, blaszka liściowa z obu stron z rzadka okryta przylegającymi wioskami, które potem wypadają.
Kwiaty są pojedyncze, krótkoszypułkowe, wyrastają na szczytach pędów, tuż przy ziemi. Dzwonkowaty okwiat składa się z trzech zrosłych w nasadzie listków, zewnątrz jest zielonawobrunatny, wewnątrz brudno-ciemno-purpurowy. Owocem jest sześciokomorowa, omszona torebka w formie gruszki, nieregularnie pękająca. Kwitnie od marca do maja.
Występuje najczęściej w cienistych lasach liściastych, na glebach zyznych i średnio wilgotnych, często wapiennych. Jest pospolity w całym kraju. W Karpatach rośnie az po regiel dolny (wyjątkowo trafia się w piętrze kosówki).
Surowcem zielarskim jest ziele kopytnika wraz z korzeniami - Herba Asari cum radicibus.
Roślina ta ze względów ochronnych może być zbierana ze stanowisk naturalnych za zezwoleniem władz ochrony przyrody. Gatunek jest przewidziany do objęcia ochroną na terenie całego kraju.
Surowiec ma zapach silny, podobny do waleriany i kamfory, wywołuje kichanie, kaszel, a nawet wymioty. Smak ma ostry, dławiący i gryzący, powoduje drętwienie języka.
Zawiera olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, śluzy, żywice, kwasy organiczne (askorbinowy, cytrynowy), sole mineralne (bogate w azotan potasu i krzemionkę).

Kopytnik jest rośliną silnie działającą. W małych ilościach działa wykrztuśnie i moczopędnie, w większych może spowodować silne wymioty, biegunki, a także poronienie.
Napary z ziela stosuje się w schorzeniach górnych dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli i gardła, dychawica oskrzelowa) oraz dróg moczowych. Jako lek pomocniczy stosuje się go również przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.