Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Konwalia majowaLiliovvate - Liliaceae
roślina trująca

Bylina wytwarzająca długie, czołgająca się kłącze. Łodyga ma wysokość 10-30 cm. Pędy kwitnące, bezlistne, otulone s.| u nasady pochwami dwóch lub trzech zielonych odziomkowych liści. Liście sq eliptycznolancetowate, duże, nagie, ca łobrzegie, z przylegającymi do nich po chewkami przy nasadzie.
Kwiatostan jest gronem jednostron nym 5-12-kwiatowym. Kwiaty są biało, wonne, kulistodzwonkowate, o płatkach zrosłych, wybiegających w 6 krótkich odgiętych ząbków. Pręciki przyrastają do nasady płatków. Owocem jest czerwona, gruba, kulista jagoda, z drobnymi, cie mnymi, okrągłymi nasionami. Konwalia kwitnie w maju i czerwcu.
Występuje zarówno w widnych, jak i w cienistych lasach liściastych i w zaroślach, na dobrych glebach próchnicznych. Jest pospolita na niżu, w górach rzadka.
Surowcem zielarskim jest ziele konwalii - Herba Convallariae.
Roślina podlega częściowej ochronie na całym obszarze państwa. Zbioru można dokonywać jedynie za specjalnym zezwoleniem. Ziele konwalii jest ważnym surowcem leczniczym, który częściowo pozyskuje się z plantacji.
Przy dobrej pogodzie zbiera się kwiatostany wraz z otaczającymi je liśćmi, na początku kwitnienia. Ziele suszy się szybko w przewiewnym miejscu, cienkimi warstwami lub w suszarniach w temperaturze 80-110°C.
Wysuszone kwiaty są barwy jasno-kremowo-białej, pozbawione zapachu. Liście mają barwę naturalną, smak początkowo słodkawy, potem gorzki, ostry. Surowiec ten traci łatwo substancje czynne.
Zawiera glikozydy kardenolidowe, saponinę, olejek eteryczny, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, chelidonowy).

Działa wzmacniająco na mięsień sercowy. Stosuje się go przy niewydolności mięśnia sercowego w formie naparów lub nalewki.
Konwalia jest jednym z najlepszych leków nasercowych, gdyż działa szybko i nie kumuluje się w organizmie. Stosowana być może tylko pod kontrolą lekarza.