Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

kocanki piaskowe, Helichrysum arenariumZłożone - Compositae
Jest to bylina wysokości 10-30 cm, wełnisto filcowata. Z kłącza wyrastają krótkie, płonne oraz dłuższe, wzniesione i gęsto ulistnione łodygi dźwigające kwiatostan.
Liście są całobrzegie, obustronnie wełnisto filcowate, dolne łopatkowatolancetowate, tępawe, zwężone w ogonek, środkowe i górne równowąskolancetowate, na szczycie zaostrzone, siedzące. Koszyczki są kuliste lub odwrotnie jajowate, zebrane w gęstą, baldachokształtną, szczytową wiechę. Listki okrywy luźno przylegają, są liczne, cytrynowożółte lub pomarańczowe (rzadko purpurowe lub białożółte). Kwiaty, przeważnie obupłciowe mają koronę rurkowatą, złocistożółtą lub pomarańczową. Czasem trafiają się obok nich kwiaty żeńskie nitkowate, nieliczne, tworzące szereg zewnętrzny. Owocem jest walcowata niełupka z drobnymi guzkami na powierzchni. Kocanki kwitną od lipca do października.
Występują w suchych lasach, borach iglastych, na skrajach lasów, polanach, zrębach, na wydmach oraz w zaroślach, na miedzach i przy drogach, szczególnie na suchej, piaszczystej glebie, pospolicie na całym niżu.
Jest to gatunek proponowany przez Komisję Państwowej Rady Ochrony Przyrody do ochrony w całym kraju. Roślinę tę uprawia się na plantacjach.
Surowcem zielarskim są kwiatostany kocanek - Inflorescentia Helichrysi (kwiat nieśmiertelnika - Flos Stoecha- dos citrini).
Kwiatostany zbiera się od lipca do października, przed ich całkowitym rozwinięciem, obcina się je wraz z dwucentymetrową szypułką.
Surowiec suszy się w suszarniach powietrznych w temperaturze poniżej 35°C, do momentu, kiedy kwiaty po ściśnięciu w ręku nie tworzą grud, lecz rozprostowują się. Surowiec ma zapach słodkawy, lekko korzenny, smak gorzkawy, ściągający. Zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, gorycz, garbniki, karotenoi dy.

Odwary z kocanki piaskowej dziaiają rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo, przeczyszczająco, moczopędnie, wzmagają wydzielanie soków żołądkowych. Stosuje się je przy zapaleniach dróg żółciowych i moczowych, chorobach wątroby (kamica żółciowa), żółtaczce, dolegliwościach pęcherza i nerek, chorobach żołądka, przy zaburzeniach miesiączkowych, reumatyzmie, podagrze.

kocanka piaskowa