Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kalina koralowaPrzewiertniowate - Caprifoliaceae
roślina trująca

Krzew ten dorasta do wysokości 4 m Młode gałązki są nagie, zielone, stars/ szare, pączki okryte brązowymi łuskami
Liście są ułożone naprzeciwległe, po jedyncze 3, czasami 5-klapowe, do 8 cm średnicy, klapy mają jajowate, nieregular nie ostro, zatokowo ząbkowane, z wierz chiu nagie lub delikatnie owłosione, jesio nią czerwieniejące, na ogonkach z gru czółkami. Przylistki są drobniutkie, opa dające.
Kwiatostan jest regularnym, dość lu źnym baldachem średnicy do 10 cm. We wnętrzne kwiaty są obupłciowe, dzwon kowate, zewnętrzne płonne nieco grzbio cistę, średnicy trzykrotnie większej. Kio lich jest bardzo mały, z pięcioma ząbkami, koronei kółkowa 5-łatkowa o krótkiej rurce, biała. Słupek ma 3-łatkowe zna mię.
Owocem są okrągłe, szkarłatnoczerwone, soczyste pestkowce z 1 nasieniem. Czasem pozostają na krzaku aż do wiosny. Kalina kwitnie od maja do lipca.
Występuje w cienistych lasach liściastych, olszowo-jesionowych, wiązowych i olszowych, także w borach mieszanych i w zaroślach, na glebach świeżych, średnio wilgotnych i wilgotnych. Jest pospolita w całej Polsce, miejscami jednak niezbyt częsta. W górach występuje do 800 m npm.
Surowcem zielarskim jest kora kaliny koralowej - Cortex Viburni opuli.
Korę zbiera się wczesną wiosną (marzec - kwiecień) z drobnych gałązek. Suszy się rozłożoną cienką warstwą, na słońcu, w suszarni naturalnej lub ogrzewanej do 40°C.
Wysuszona kora ma postać niepełnych rurek, z zewnętrznej strony barwy popielatoczarnej z czerwonym odcieniem, od wewnętrznej popielatożółtej z czerwonymi plamami i paskami. Zapach ma słaby, nieokreślony, smak gorzkawy, ściągający. Przy zginaniu pęka z trzaskiem.
Zawiera gorzki glikozyd, garbniki, żywice, pektyny, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne oraz małe ilości olejku eterycznego.

Kora działa obniżająco na ciśnienie, przeciwkrwotocznie, rozkurczowo i ściągająco (zewnętrznie). Stosuje się jej ekstrakty piynne, nalewki oraz napary przy wewnętrznych krwotokach, bolesnym miesiączkowaniu, stanach rozkurczowych i atonii macicy, w okresie przekwitania, pobudzeniu nerwowym w okresie ciąży, przy skłonnościach do niewczesnych i przedwczesnych porodów.