Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jodła pospolitaSosnowate - Pinaceae
Drzewo to dorasta do 40 (50) m wyso kości, ma pionowy, prosty pień, korę szarobiałą, gładką, płytko pękającą na prostokątne płaty. Na korze widoczne są nabrzmienia wypełnione żywicą. Korona jest stożkowata, u okazów starszych na wierzchołku płasko ucięta lub wgłębiona, z tzw. bocianim gniazdem.
Igły są zimozielone, płaskie, do 3 cm długości, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, na spodzie z dwoma białymi, podłużnymi paskami nalotu woskowego, na wierzchołku wcięte lub tępe. Igły są ustawione dwustronnie grzebieniasto, na pędach szczytowych zaostrzone na końcu i skierowane do góry.
Kwiaty są zebrane w wierzchołkowej części korony. Kwiaty męskie o licznych pręcikach, skupione w wałeczkowatych żółtych kwiatostanach, wyrastają w kątach igieł od dolnej strony gałązek. Kwiaty żeńskie tworzą jasnozielone szyszeczkowate kwiatostany z przykwiatkami wystającymi spomiędzy łusek zarodniowych, na górnej stronie zeszłorocznych gałązek.
Szyszki długości do 20 cm, wzniesione do góry, są umieszczone w szczytowej części drzewa. Po dojrzeniu szyszek łuski wraz z nasionami opadają i pozostawiają na drzewie sterczący do góry tzw. trzpień szyszki. Nasienie jest opatrzone przyrośniętym do niego skrzydełkiem. Jodła kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są wiatropylne.
Jodła tworzy drzewostany lite lub mieszane z bukiem, rzadziej z sosną lub świerkiem. Występuje na glebach gliniastopiaszczystych, dostatecznie głębokich, żyznych i świeżych. Jest pospolita w reglu dolnym Karpat oraz w południowej części Polski nizinnej i wyżynnej, ma w naszym kraju północnowschodnią granicę zasięgu.
Surowcami są liść, pęd i żywica jodły - Fołium, Turio i Resina Abietis.

Do celów zielarskich i do produkcji olejków eterycznych używa się gałązek ulistnionych, świeżych i zielonych, czyli l/w. cetyny jodłowej. Zbiera się ją z dałęzi odrąbanych, obłamuje się lub obcina sekatorem ulistnione gałązki długości około 30 cm. Surowiec pozyskuje się wyłącznie podczas cięć gospodarczych w josieni i zimą.
Surowce zielarskie zawierają olejek eteryczny (pinen, limonen). Otrzymuje się go przez destylację z parą wodną igieł, młodych pędów i szyszek. Olejek jodłowy działa wykrztuśnie, moczopędnie, przeciwgośćcowo i antyseptycznie. Stosuje się go przy schorzeniach dróg oddechowych, do inhalacji i wcierań.