Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jemioła pospolitaGązewnikowate - Loranthaceae
* roślina trująca

Jest to krzew dwupienny, pasożytujący na gałęziach drzew. Pędy ma krótkie, dwudzielnie rozgałęzione, barwy oliwkowozielonej. Liście są skórzaste, podługowate, zimotrwałe, siedzące, ustawione naprzeciwległe, oliwkowozielone.
Kwiaty, skupione po kilka, siedzą w kątach liści. Okwiat jest pojedynczy 4- dzielny, niepozorny, barwy zielonkawej. Pręciki w liczbie 4 są naprzeciwległe działkom okwiatu. Słupek ma bardzo krótką szyję i grube, poduszkowate znamię. Owocem jest biała lub żółtawa, prawie kulista jagoda pozorna o jednym białawym nasieniu, wypełniona lepką substancją - wiscyną. Jemioła kwitnie w lutym i marcu.
Jest półpasożytem występującym na drzewach liściastych, topoli czarnej, jesionie, klonach, brzozach i lipach, jabłoniach oraz na sośnie. Występuje w całym kraju.
Surowcem zielarskim jest ziele jemioły - Herba Visci.
Ziele zbiera się zimą lub wczesną wiosną, obłamuje się dość kruche pędy ze ściętych drzew, z których obcina się ulistnione szczyty. Część surowca zużywają przetwórnie w stanie świeżym. Ziele ma smak śluzowaty, ściągający, później gorzkawy.
Zawiera glikozydy, sole mineralne, bogate w magnez, potas i wapń, śluz, żywice, cukry, kwasy organiczne, saponiny.
Działa przeciwkrwotocznie, przeciwskurczowo i na sercowo, obniża ciśnienie krwi.
Wyciąg z ziela stosuje się przy nadciśnieniu, miażdżycy, kolkach, zawrotach głowy i nudnościach, zaburzeniach czynności serca na tle nadciśnienia, krwawieniach wewnętrznych. Używa się go również do kąpieli i nasiadówek w chorobach kobiecych.