Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

GŁÓG JEDNOSZYJKOWYRodzina: różowate (Rosaceae).
Inne nazwy: babicha, ciernie białe.

Opis rośliny:

Przeważnie są to krzewy liściaste; głóg jednoszyjkowy przybiera też formę drzewa. Kwiaty są białe, zebrane w kwiatostany w kształcie baldaszków. Głogi kwitną w maju i czerwcu, z tym że głóg dwuszyjkowy około dwóch tygodni wcześniej. Owoce mięsiste, czerwone dojrzewają wczesną jesienią. Owoc głogu jednoszyjkowego zawiera jedną pestkę, dwuszyjkowego 2-3 pestki. Głóg występuje w zaroślach, przy drogach, na zboczach, na brzegach lasów. Często jest sadzony jako krzew ozdobny.

Co zbieramy: kwiaty głogu z liśćmi, owoce głogu.

Jak zbieramy.
Głogi mają krótki okres kwitnienia, zaczynamy więc zbiór w pierwszy bezdeszczowy dzień (po obeschnięciu rosy) po rozwinięciu się pierwszych kwiatów, gdy część ich jest jeszcze w pączkach. Ścinamy kwiatostany wraz z pierwszymi 2-5 liśćmi ostrym nożem lub sekatorem. Nie nadają się do zbioru kwiatostany z oprzędami, uszkodzonymi liśćmi i z kwiatami przekwitłymi. Zebrane kwiaty składamy luźno do koszyków i szybko odnosimy do punktu skupu lub do suszenia, gdyż zgniecione lub zaparzone kwiaty tracą wartość. Owoce głogu zbieramy, gdy mają ciemnoczerwoną barwę i są jeszcze twarde. Owoce miękkie nie nadają się do zbioru. Owoce zrywamy bez szypułek i układamy w koszach niezbyt grubymi warstwami.
Jak suszymy:
Kwiaty suszymy rozłożone pojedynczą warstwą, aby zapewnić dostęp powietrza do nich. Po wysuszeniu kwiat z liśćmi powinien zachować naturalne kolory. Surowiec nie powinien zawierać kwiatów przekwitłych, gałązek, owadzich oprzędów. Kilogram suchych kwiatów możemy uzyskać z około 5 kg kwiatów świeżych. Owoce suszymy rozłożone pojedynczą wnrstwą, często je przeglądając i usuwając uszkodzone. Suszenie jest długotrwałe. Owoc głogu po wysuszeniu powinien mieć barwę wiśniową. Surowiec nie może zawierać owoców uszkodzonych, zgniecionych, zielonych lub spleśniałych, szypułek, gałązek ani innych części rośliny. Kilogram suchych owoców możemy uzyskać z około 4 kg owoców świeżych.
dziki bez czarny