Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Głóg dwuszyjkowyMakowate - Papaveraceae


Różowate - Rosaceae Jest to krzew lub małe drzewko 3-4 (5) m wysokości. Młode gałązki są owłosione, czerwonobrązowe, później popielatoczerwonawe, opatrzone cierniami długości do 1,8 cm. Pączki są drobne, brązowoczerwonawe kulisto jajowate.
Blaszki liściowe są odwrotnie jajowate lub okrągławe, w nasadzie ściągnięte klinowato, z górnej strony ciemnozielone, spodem jaśniejsze, z obu stron połyskujące, osadzone na rynienkowatych ogonkach, w dolnej części całobrzegie, tylko na szczycie ząbkowane, w górnej części 3- rzadko 5-klapowe, z klapami piłkowanymi. Na pędach wydłużonych liście są większe, głębiej wcięte, nagie, niekiedy za młodu na nerwach i na brzegu orzęsione. Przylistki śą jajowate, nerkowate lub lancetowate, nagie, z gruczołkami na brzegu.
Kwiaty są zebrane w wielokwiatowe kwiatostany. Dno kwiatowe jest nagie, działki kielicha szeroko trójkątne, krótsze od dna kwiatowego, niekiedy na wewnętrznej stronie owłosione. Płatki są prawie okrągłe, z krótkim paznokciem, białe lub różowe, nagie. Pręcików jest 18-20, słupek (z dwóch owocolistków) nagi, o dwóch szyjkach (rzadko 3 lub 1).
Owoc pozorny, jabłkowaty, kulisty lub jajowaty, jest niewyraźnie żeberkowany, brunatnoczerwony, długości do 12 mm, najczęściej o dwóch pestkach, bez zewnętrznej osłony z ostrokrawędziastymi wgłębieniami. Głóg ten kwitnie w maju i czerwcu. Owocuje od sierpnia do października.

Występuje w podszyciu w widnych lasach liściastych, najczęściej dębowo-grabowych, dąbrowach i borach mieszanych, w zaroślach i na brzegach lasów, zwykle na żyźniejszych siedliskach. Jest rozpowszechniony w zachodniej części niżu, miejscami dość pospolity, lecz niezbyt liczny, występuje również w niższych położeniach górskich.
Działanie surowców - patrz głóg jednoszyjkowy.