Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

GARBNIKIGARBNIKI, substancje chem. wiążące się z kolagenem (białkiem) skóry, mające zdolność garbowania. Rozróżnia się garbniki mineralne i organiczne.
Garbniki mineralne są to wielozasadowe sole chromu(III), cyrkonu(IV), tytanu(IV), glinu(III), żelaza(III), rtęci(II), molibdenu(III), oraz izo- i heteropolikwasy fosforu(V), krzemu(IV), wanadu(V), wolframu(V) i molibdenu(VI).
Do garbników organicznych zalicza się garbniki aromatyczne syntet. (syntany) i naturalne (roślinne) oraz garbniki alifatyczne syntet. i naturalne. Garbniki roślinne są otrzymywane z surowców roślinnych (garbnikodajne rośliny). Syntany są związkami org. otrzymywanymi przez kondensację i sulfonowanie różnych związków aromatycznych połączonych mostkami (gł. metylenowymi, mocznikowo-formaldehydowymi, sulfonamidowymi) oraz wprowadzenie grup funkcyjnych, które nadają tym związkom odpowiednie właściwości; rozróżnia się syntany pomocnicze (pomagające w garbowaniu) i samodzielne (garbujące skórę); do syntanów są również zaliczane garbniki żywicowe (z żywic syntet., np. poliakrylowych). Do garbników syntetycznych alifatycznych zalicza się aldehydy (np. mrówkowy), dialdehydy oraz sulfochlorki; garbniki naturalne alifatyczne to trany i oleje (np. rzepakowy)