Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dziewanna kutnerowataTrędownikowate - Scrophulariaceae

Jest to roślina 2-letnia, o wrzecionowatym zwykle rozgałęzionym korzeniu, pokryta gęstym żółtawym kutnerem. Łodyga dorasta do 150 cm wysokości, jest wzniesiona, sztywna, zwykle pojedyncza, tylko w górnej części oskrzydlona.
Liście są bez przylistków, brzegiem karbowane, na spodzie z silnie uwydatniającą się siatką nerwów, pokryte gęstym żółtawym lub szarawym kutnerem. Liście dolne o blaszce szerokoeliptycznej, klinowato zwężonej w krótki ogonek, wyzsze siedzące, uszatą nasadą obejmują łodygę, najczęściej zbiegają klinowato po łodydze nieraz do połowy międzywęźla.
Kwiaty są zebrane w skupiony kłosowaty kwiatostan. Kwiaty ustawione na głównej osi kwiatostanu są zebrane w pęczkach po 2-5. Podsadki pęczków niższych są sercowate, wyższych jajowate lub lancetowate, różnej długości, nie zbiegają po szypułce. Szypułki kwiatowe są wolne, szypułka kwiatu głównego nie dłuższa od kielicha, z dwoma dużymi podkwiatkami u nasady. Działki kielicha są lancetowate z wystającym nerwem, korona kółkowa, do 5 cm średnicy, jasnozółta, o płatkach nieco uniesionych ku górze, od zewnętrznych gwiazdkowato owłosiona, od wewnętrznych często z białawymi włoskami. Pręciki są dwusilno; j dwa dłuższe, o nitkach nagich i pylnikach wzdłuż nich zbiegających, trzy krótsze, o nitkach gęsto białawo owłosionych. Nitki dwóch dłuższych pręcików są prawin dwa razy dłuższe od nerkowatych pylni ków. Szyjka słupka jest długa, z wydłużonym znamieniem, zbiegającym po obu jej stronach. Owocem jest grubościenn.i torebka, dłuższa od kielicha, do 10 mm długości, kulisto jajowata, tępa, gęsto gwiazdkowato omszona.