Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dąb bezszypułkowyBukowate -Fagaceae

Jest to drzewo dochodzące do 30 m wysokości, z prostym pniem i regularną koroną. Kora na młodych drzewach.jest gładka, na starszych głęboko pękająca, ciemno-szaro-brunatna.
Pędy są brunatne, nagie, z pączkami wydłużonymi lub okrągławoowalnymi, o łuskach brzegiem orzęsionych. Pączek szczytowy jest zwykle otoczony kilkoma bocznymi, tworzącymi pozorny okółek.
Liście za młodu są na spodniej stronie owłosione, później włoski wypadają. Liście do 12 cm długie, w zarysie są odw-rotnie jajowate, najszersze w połowie, u nasady klinowato zbiegające do 2-cen- tymetrowego ogonka. Obie połówki blaszki są mniej więcej symetryczne. Klapy są regularne, wręby prawie równe, nerwy drugiego rzędu dochodzą tylko do szczytów klap. Cienkie przylistki pozostają na drzewie dłużej niż u dębu szypułkowego.
Kwiaty męskie, o zmiennej liczbie pręcików, tworzą luźne, kłosokształtne; zwieszające się kwiatostany, wyrastające po dwa lub trzy z bocznych pączków zeszłorocznych pędów. Kwiaty żeńskie, drobne, butelkowatego kształtu, z jednym słupkiem o trójdzielnym czerwonym znamieniu, wyrastają na wierzchołkach pędów tegorocznych. Kwiaty te są skupione po 2-5 w luźne grona osadzone na bardzo krótkiej szypułce, nie dłuzszej od ogonka liściowego, lub prawie siedzące.
Owocami są orzechy (zołędzie) skupione po 2-5, owalne, o zaokrąglonej podstawie, w górnej części nieco zwężające się, ze stępionym szczytem. Orzechy do 1 /3 długości są objęte przez miseczkę pokrytą łuskami, osadzone na bardzo krótkiej szypułce lub siedzące. Dąb. ten kwitnie w maju, o dwa tygodnie później ni/ dąb szypułkowy.
Omawiany gatunek występuje w lasach liściastych, dębowo-grabowych, dąbrowach i borach mieszanych, na siedliskach świeżych, głębokich, dość bogatych w związki mineralne i organiczne, na niebach gliniastych, gliniasto-piaszczystych lub gliniasto-wapiennych. Jest mzpowszechniony na niżu, w górach bardzo rzadki. W naszym kraju przebiega lgoo północno-wschodnia granica zasięgu.

Działanie surowca - patrz dąb szypułkowy.