Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

CHABER BŁAWATEKRodzina: złożone (Compositae).
Inne nazwy: bławatek, modrak.
Opis rośliny:

Roślina jednoroczna lub dwuletnia, wyrastająca do 80 cm wysokości. Na wierzchołkach ciemnozielonych pędów wykształcają się koszyczki kwiatowe. W koszyczku kwiatowym znajdują się wokoło kwiaty brzeżne - języczkowate szafirowe oraz wewnątrz kwiaty rurkowate. Bławatek kwitnie od czerwca do jesieni. Występuje w całym kraju jako chwast na polach uprawnych, najczęściej w zbożach.

Co zbieramy: kwiaty bławatka.

Jak zbieramy:
Zbiór kwiatów prowadzi się od czerwca do września. Zrywamy całe koszyczki kwiatowe o intensywnej, szafirowej barwie i układamy luźno w płaskich łubiankach. Następnie wyskubujemy z koszyczków kwiatowych brzeżne kwiaty języczkowate, zwane potocznie płatkami. Tylko one bowiem są surowcem leczniczym, a kwiaty rurkowate stanowią niepożądaną domieszkę. Jeżeli placówki zielarskie skupują całe świeże koszyczki, dostarczamy je zaraz po zbiorze, luźno ułożone w łubiankach. Nigdy nie kładziemy kwiatów do foliowych wo?reczków, gdyż tracą wtedy swoją przy-datność, zaparzają się, zmieniają kolor. Świeże koszyczki powinny mieć barwę ciemnoszafirową.

Jak suszymy:
Płatki bławatka suszymy bardzo szybko, gdyż przy dłuższym suszeniu tracą barwę (bledną) i stają się bezwartościowe. W warunkach domowych suszymy płatki w piecykach i na płytkach kuchennych lekko ogrzewanych. Do suszenia rozkładamy płatki cienką warstwą. Kwiaty wysuszone, lecz nieodpowiednio przechowywane tra?cą barwę, blakną i dlatego należy je przechowywać zapakowane w papierowe torby, w miejscach zacienionych i suchych. Prawidłowo zebrany i szybko wysuszony surowiec powinien składać się z kwiatów języczkowatych barwy szafirowej, bez kwiatów rurkowatych i wyblakłych. Kilogram suchych kwiatów bławatka można otrzymać z około 8 kg kwiatów świeżych.

chaber bławatek