Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Brzoza omszonaBrzozowate - Betulaceae

Drzewo to dorasta do 20 m wysokości, na całym pniu ma białą i gładką do starości korę. Młode gałązki są omszone, czerwonawoczarne. Liście są romboidalnojajowate lub jajowate, o nasadzie i kantach zwykle zaokrąglonych. Wierzchołek liścia jest krótko zaostrzony, brzeg nierówno podwójnie piłkowany. Liście na spodzie, w kątach nerwów, mają kępki włosków. Ogonek jest krótki, owłosiony.
Kwiaty bez okwiatu wyrastają w kątach liści przykwiatowych. Kwiaty męskie i żeńskie są zebrane w walcowate, gęste kwiatostany. Kotki męskie występują po dwa i po przekwitnięciu opadają. Kotki żeńskie są drobne, wyrastają pojedynczo i po przekwitnięciu rozrastają się w wal-cowate długie owocostany, które w końcu lata (lipiec-sierpień) rozsypują się, a łuski owocowe opadają wraz z owocami. Owocem jest około 2-milimetrowy orzeszek ze skrzydełkiem, skrzydełko jest tylko 1 /2 raza szersze od orzeszka. Łuski owocowe są trójklapowe, powstały ze zrośnięcia się podsadki z dwoma przysadkami, środkowa klapa jest języczko- wata, wydłużona, klapy boczne są krótsze, ścięte. Kwitnie w kwietniu i maju, równocześnie z rozwojem liści.
Występuje w wilgotnych lasach liściastych (najczęściej olszowych), w zaroślach łozowych w sosnowym borze bagiennym, na torfowiskach, brzegach rzek, porębach, na siedliskach ubogich i najczęściej wilgotnych. Na całym niżu jest pospolita, w górach rzadka.

Działanie surowców - jak u brzozy zwisłej.

brzoza omszona