Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Borówka brusznicaWrzosowate - Ericaceae

Jest to krzewinka wysokości 15-60 cm,o mocnych pędach podziemnych. Pędy nadziemne są wzniesione, słabo rozgałęzione, obłe, szarobrązowe, omszone.
Liście są skórzaste, zimozielne, ułożone skrętolegle, odwrotnie jajowate lub eliptyczne, z wierzchu ciemnozielone z wgłębionym nerwem głównym, spodem sinawozielone z licznymi czarnymi gruczołkami. Brzeg liścia jest falisty, lekko podwinięty, ogonek króciutki, owłosiony. Kwiaty są zebrane w zwisające grona ustawione na szczytach gałązek. Działki kielicha (4 lub 5) są czerwonawe, trójkątne, prawie czterokrotnie krótsze od płatków korony. Korona jest różowa, dzwonkowata, o ostro zakończonych ząbkach. Pręcików jest 8-10, są krótsze od korony i słupka. Pylniki mają długie różki, słupek główkowate znamię. Owocem jest czerwona kwaśna jagoda z licznymi drobnymi nasionami. Borówka brusznica kwitnie w maju i czerwcu (lipcu). Owocuje (lipiec) przez sierpień i wrzesień, w niektórych częściach kraju zakwita i owocuje po raz drugi w październiku, a nawet w listopadzie.
Występuje najczęściej w suchych borach sosnowych, świerkowych, jodłowych, na słonecznych polanach, w murawach, na ubogim piaszczystym, bezwa- piennym podłożu lub na warstwie kwaśnej próchnicy. Jest rozpowszechniona w całym kraju.
Surowcem zielarskim jest liść borówki brusznicy - Folium Vitis idaeae, i owoc - Fructus Vitis idaeae.
Liście zbiera się późną jesienią lub wczesną wiosną. Ścina się całe gałązki i obrywa z nich zdrowe, zielone liście. Suszy się je w cieniu w temperaturze około 20°. Należycie zebrane i wysuszone liście mają barwę naturalną, są bez zapachu, o smaku gorzkawym, nieco ściągającym.
Liście borówki brusznicy zawierają te same składniki co liście mącznicy, tylko w nieco mniejszych ilościach. Występują w nich glikozydy fenolowe, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, w owocach także cukry i witamina C.

Surowiec dziaia moczopędnie, antyseptycznie i ściągająco. Liście borówki brusznicy stosuje się przy chorobach pęcherza, dróg moczowych, nerek, nieżytach żoiądka i jelit oraz kamicy żółciowej, w postaci naparów i odwarów. Zewnętrznie używa się jagód rozgniecionych do okładów na oparzeliny. Ze względu na zawartość podobnych substancji chemicznych i identyczne działanie, liście borówki brusznicy mogą zastąpić liście mącznicy lekarskiej, której naturalne stanowiska zostały poważnie zniszczone. Jagody borówki brusznicy mają także znaczenie w przemyśle spożywczym.

borowka brusznica