Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Bluszczyk kurdybanekWargowe - Labiatae

Jest to bylina o włóknistym korzeniu. Cała roślina jest zwykle słabo i prawie przylegająco, rzadziej nieco odstająco owłosiona, nieraz prawie naga. Łodyga ma wysokość 10-40 cm, jest wyprostowana lub pełzająca, o długich, ulistnionych rozłogach. Pędy kwiatonośne są zwykle wzniesione, czworoboczne.
Liście na długich ogonkach są usta-wione naprzeciwległe, sercowatookrągławe lub nerkowate, grubo karbowane, spodem często fioletowoczerwone. Kwiaty są osadzone na krótkich szypuł- kach, po jednym do trzech w kątach liści. Kielich jest rurkowaty, o 5 trójkątnych ząbkach zakończonych szydlasto. Korona jest dwuwargowa, niebieskofioletowa, w gardzieli purpurowo nakrapiana, do 12 mm długa, 3 lub więcej razy dłuższa od kielicha. Powstała ze zrośnięcia się 5 płatków, składa się z wydłużonej rurki, dwułatkowej wargi górnej i trójłatkowej wargi dolnej o środkowej klapie okrągła- wej i większej od bocznych. Owocem jest rozłupka rozpadająca się na 4 orzeszki.
Roślina ta występuje w lasach liściastych, zaroślach, na polach, przy drogach, zboczach, w ogrodach, na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Jest pospolita na całym obszarze, w górach osiąga regiel dolny.
Surowcem zielarskim jest ziele bluszczyka - Herba Glechomae. Zawiera olejek eteryczny, saponiny, garbniki, gorycz, żywice, woski, kwasy organiczne (octowy, winowy), sole mineralne, antocyjany.
Działa moczopędnie, żółciopędnie, przeciwzapalnie, tonizująco.

Stosuje się napary z ziela w leczeniu chorób nerek, pęcherza, wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy nieżytach żołądka, przewlekłych nieżytach oskrzeli. Zewnętrznie - na trudno gojące się rany, ubytki skórne, wrzody, liszaje.
Jest to roślina miododajna. Świeże ziele bluszczyka używa się wiosną do zup.

bluszczyk kurdybanek