Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

barwinek pospolityToinowate - Apocynaceae
* roślina trująca

Krzewinka ta ma pędy trwałe, płożące się, wydłużone, dochodzące nieraz do 1 m długości. W dole są one zdrewniałe i zakorzeniające się w węzłach. Pędy kwiatowe są wzniesione lub podnoszące się, wysokości 20 cm. Liście są zimozie-lone, eliptyczne lub eliptycznolancetowate, ułożone naprzeciwległe, krótkoogonkowe, o brzegu gładkim, z wierzchu ciemnozielone, lśniące, nagie, skórzaste.
Kwiaty są 5-krotne, wyrastają na szypułkach w kątach liści. Kielich jest nagi, o wąskolancetowatych działkach, kilkakrotnie krótszy od korony, o nagich ząbkach. Korona jest do 1,5 cm długa, zwykle jasnoniebieska, o rurce lejkowatej i 5 dużych, płasko rozpostartych, na szczycie uciętych łatkach. Pręciki o krótkich nitkach są w połowie przyrośnięte do rurki korony. Słupek ma 2 zalążnie, tylko w dole ze sobą zrośnięte, i jedną wspólną, w nasadzie rozdwojoną szyjkę, zakończoną w górze pierścieniowato zgrubiałym gęsto owłosionym znamieniem. W kwiecie znajdują się 2 łuseczkowate miodniki. Owocami są 2 mieszki, dołem zrośnięte, o nielicznych brodawkowanych nasionach. Barwinek kwitnie od marca do maja.
Występuje w lasach liściastych - dębowo-grabowych, zaroślach, w miejscach zacienionych, na glebach świeżych lub średnio wilgotnych, zwykle glinia?stych. Jest rzadki na niżu i w niższych położeniach górskich.
Surowcem jest ziele barwinka - Herba Vincae minoris.
Zawiera alkaloidy, flawonoidy, sole mineralne, gorycz, kwasy organiczne (mrówkowy, bursztynowy).
Surowiec działa obniżająco na ciśnienie, przeciwkrwotocznie, pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Miejscowo ma działanie znieczulające. Bywa stosowany w postaci odwarów w chorobie nadciśnieniowej, krwawieniach wew?nętrznych (z narządów rodnych i dróg moczowych), przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, anemii, biegunkach. Zewnętrznie - na wrzody, oparzenia, przy zapaleniu migdałków, do płukania i okładów.

barwinek pospolity