Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Bagno zwyczajneWrzosowate - Ericaceae
* roślina trująca
Jest to krzew osiągający 50-150 cm wysokości, o silnej woni. Korzenie ma mocne, grube. Gałązki są wzniesione ku górze lub podnoszące się, za młodu rdzawe, kutnerowate.
Liście zimotrwałe, na ogonkach, są ułożone skrętolegle, równowąskie, skórzaste, grube, do 5 cm długie, o brzegu falistym, silnie podwiniętym, z wierzchu ciemnozielone, lśniące, nagie, spodem brunatno kutnerowate, podobnie jak młode gałązki. Kwiaty są 5-krotne, promieniste, średnicy 1,5 cm, szeroko rozwarte w czasie kwitnienia, zebrane w szczytowe wielokwiatowe baldaszki, na szypułkach długich, pokrytych gruczołkami. Działki są bardzo małe, płatki białe, odwrotnie jajowate. Pręcików jest 10, są dłuższe od płatków i prostej szyjki słupka o drobnym, główkowatym znamieniu. Owocem jest torebka z licznymi nasiona? mi, pękająca od dołu pięcioma klapami i pozostająca na roślinie czasem do na-stępnego roku. Bagno kwitnie w maju i czerwcu.
Roślina ta występuje w sosnowym borze bagiennym, na torfowiskach wyso-kich i przejściowych. W północnej części niżu jest często spotykana, w południowej rzadziej. W górach, w Sudetach i Kar-patach, jest bardzo rozproszona, osiąga regiel górny.
Surowcem zielarskim jest ziele - Herba Ledipalustris i liść bagna zwyczajnego - Folium Ledi palustris.
Zbiera się rośliny w pełnym rozkwicie, dobrze ulistnione, ścina się tylko nie zdrewniałe części łodygi. Liście można pozyskać wprost z rosnących roślin lub obrywać je z pędów wysuszonych, wtedy same łatwo odpadają. Suszy się je w suszarni powietrznej, w cieniu, lub w suszarni ogrzewanej do 40°C.
Zawierają olejek eteryczny, fenole, flawonoidy, garbniki.
Surowiec działa przeciwgośćcowo i drażniąco na skórę. Stosuje się przy gośćcu, podagrze, kokluszu. Zewnętrznie przy świerzbie i liszajach, ukłuciach przez owady, bólach pięt i podeszew. Ziele używane bywa również do kąpieli.

bagno zwyczajne